Сећање на преминуле од AIDSа (сиде) (International AIDS Candlelight Memorial) је једна од најстаријих и највећих мобилизационих кампања која има за циљ подизање свести у вези са HIV-ом и AIDS-ом на глобалном нивоу. Координатор кампање је Глобални здравствени савет (Global Health Council).
Овогодишња, 33. кампања посвећена сећању на преминуле од AIDS-а обележава се 15. маја у више од стотину земаља пригодним манифестацијама које имају за циљ промовисање глобалне солидарности и заједничких акција у области HIV инфекције и AIDS-а, под слоганом „Engage, Educate, Empower” „Укључи, Научи, Оснажи!“. Координатори кампање су особе које живе са HIV-ом кроз Глобалну мрежу особа које живе са HIV-ом (Global Network of People Living with HIV – GNP+).
Данас, када у свету више од 37 милиона особа живи са HIVом и док су милиони људских живота изгубљени, кампања треба да покрене што више људи, заједница, влада и донатора да се укључе у циљу окончања ове епидемије, да се едукују садашње и будуће генерације о HIV инфекцији, лечењу, превенцији и пружању подршке, као и да се оснаже особе које живе с HIV-ом да се боре за своја права да живе без стигме и дискриминације.
У борби против стигме и дискриминације особа које живе с HIV ом значајна је улога не само актуелне политике, законодавства и институција, већ и заједнице у целини. Стигма и дискриминација према особама које живе са HIV ом у Србији и њихови узроци и последице прожимају све нивое/структуре друштва. Стигма и дискриминација су главна препрека у спровођењу превентивних активности, а једна од последица је мали број особа које се одлучују на тестирање на HIV.
У нашој земљи се овај меморијал (International AIDS Candlelight Memorial) обележава 13. пут под слоганом „УКЉУЧИ, НАУЧИ, ОСНАЖИ!“ у 25 градова/општина организовањем пригодних активности које су усмерене ка промоцији здравих стилова живота и информисању о доступним услугама на локалу, препознавању и смањењу ризичног понашања, промоцији значаја правовременог тестирања на HIV праћеног саветовањем код особа које су имале неки ризик у ближој или даљој прошлости, као и стварању неосуђујућег окружења за особе инфициране HIV-ом, односно поштовању људских права особа инфицираних HIV-ом на рад, образовање и лечење.
У оквиру овогодишњег обележавања Сећања на преминуле од AIDS-а планиране су уличне манифестације са традиционалним паљењем свећа на црвеној траци у знак помена на преминуле од АIDS-а, промоција и пружање услуге саветовања и тестирања на HIV, едукативне радионице, трибине, конференције за новинаре, концерти, журке, подела информативно-едукативног материјала, традиционални молебан који ће oдржати у Београду у просторијама Човекољубља, Добротворнe фондације Српске православне цркве, као и бројне друге активности.
Мапa планираних активности у склопу националне кампање обележавања Дана сећања на преминуле од AIDS-a 2015. године у Републици Србији – преузмите.
Актуелна епидемиолошка ситуација у вези са HIV инфекцијом у Републици Србији крајем 2015. године – преузмите.
ЛИНКОВИ:
Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић-Батут”
http://www.batut.org.rs/index.php?content=1398