Međunarodni dan osoba sa invaliditetom (International Day of Persons with Disabilities – IDPD) je dan Ujedinjenih nacija koji se obeležava svake godine 3. decembra.
Tema Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom (MD OSI) 2024. godine je: „Jačanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“.
Dan je posvećen promociji prava i dobrobiti osoba sa invaliditetom na svim nivoima društva i razvoja, te podizanju svesti o položaju osoba sa invaliditetom u svim aspektima političkog, društvenog, ekonomskog i kulturnog života. SZO se pridružuje UN-u u obeležavanju ovog dana svake godine, naglašavajući važnost osiguravanja prava osoba sa invaliditetom, kako bi mogli da u potpunosti ravnopravno i delotvorno učestvuju u društvu s drugima i da se ne suočavaju sa preprekama u svim aspektima svog života.
U svom sedištu u Ženevi, SZO organizuje godišnji događaj MD OSI kako bi edukovala javnost, podigla svest, zagovarala političku volju i resurse i proslavljala dostignuća . SZO je 2022. godine pokrenula Globalni izveštaj o zdravstvenoj jednakosti osoba sa invaliditetom. Ovaj izveštaj izlaže pristupe i aktivnosti koje zemlje mogu preduzeti kako bi se pozabavile zdravstvenim nejednakostima koje doživljavaju osobe sa invaliditetom.
Više od 1,3 milijarde ljudi danas doživljava značajan invaliditet, što predstavlja 16% svetske populacije. Mnoge osobe sa invaliditetom umiru ranije, izložene su povećanom riziku od razvoja niza poremećaja zdravlja i imaju više ograničenja u svakodnevnom funkcionisanju od ostatka populacije. Ove lošije zdravstvene ishode nazivamo „zdravstvene nejednakosti“ jer ih je u velikoj meri moguće izbeći s obzirom da su posledica neravnopravnostima unutar i izvan zdravstvenog sektora. Ovi faktori uključuju, na primer, diskriminaciju u našim društvima, nepravedne politike, nejednakost u determinantama zdravlja, pristupačnost zdravstvene zaštite ili kvaliteta nege i negativne stavove zdravstvenih radnika. Ove zdravstvene nejednakosti su oštar podsetnik da su osobe sa invaliditetom prečesto izostavljene i da postizanje dobrog zdravlja i blagostanja za sve (Cilj održivog razvoja br. 3 – COR 3) zahteva značajno učešće i osnaživanje osoba sa invaliditetom.
Ostvarivanje COR-3 za OSI, sa OSI i od strane osoba sa invaliditetom danas nam je na dohvat ruke, više nego ikada ranije (sve dok smo ujedinjeni). Generalni sekretar UN, Antonio Gutereš, je 2019. godine pokrenuo Strategiju inkluzije osoba sa invaliditetom (Disability Inclusion Strategy -UNDIS), kako bi uključio osobe sa invaliditetom u svaku aktivnost i ključne funkcije čitavog sistema UN. Strategija inkluzije osoba sa invaliditetom UN nam je dala alate za pokretanje hrabre sistemske transformacije i pokrenula napredak bez presedana za OSI, sa OSI i od strane osoba sa invaliditetom (OSI) širom sveta. Ova dostignuća su izvanredne demonstracije vrednosti sistemskog planiranja za inkluziju osoba sa invaliditetom, razlog za slavlje i izvor težnje da se ovi napori nastave.
Obeležavanje 3. decembra, Međunarodnog dana OSI, ima za cilj promovisanje razumevanja pitanja invalidnosti i mobiliziranje podrške za dostojanstvo, prava i dobrobit osoba sa invaliditetom. Posvećenost UN ispunjavanju svih ljudskih prava za osobe s invaliditetom ojačana je široko ratifikovanom Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i Agendom za održivi razvoj UN 2030.
Tema MD OSI 2024. godine je „Jačanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“. Osobe sa invaliditetom čine 16% svetske populacije, ali retko imaju pristup vodećim ulogama u zdravstvenom sektoru. Oni se obično suočavaju sa brojnim preprekama koje ih sprečavaju da pristupe ovim ulogama, kao što su diskriminacija, stigma ili isključenost iz mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja. SZO prepoznaje da je jačanje liderstva osoba sa invaliditetom od suštinskog značaja za postizanje značajnog napretka u postizanju globalnih zdravstvenih ciljeva, unapređenja zdravstvene jednakosti za sve i izgradnje inkluzivnije i održivije budućnosti.
Šta SZO radi na jačanju liderstva osoba sa invaliditetom u zdravstvenom sektoru?
Uključivanje osoba sa invaliditetom u procese donošenja odluka u zdravstvenom sektoru je fundamentalni korak za pokretanje promena ka inkluzivnijoj i održivijoj budućnosti.
Da bi podržala vlade i partnere u zdravstvenom sektoru da unaprede zdravstvenu pravednost, SZO je objavila novi dokumnet za strateško planiranje zdravstvenog sistema koji olakšava smisleno angažovanje osoba sa invaliditetom u skladu sa pristupima zasnovanim na ljudskim pravima.
Ovo poziva na ponovno jačanje napora država članica, sistema Ujedinjenih nacija, civilnog društva i globalne zajednice osoba sa invaliditetom, kroz pojačane akcije i međunarodnu saradnju, kako bi SDG postali stvarnost za OSI, sa OSI i od strane osoba sa invaliditetom (OSI).
Izvor: https://www.who.int/campaigns/international-day-of-persons-with-disabilities/2023
Preuzmite: