„Zdrav početak, budućnost koja obećava”
Svetski dan zdravlja obeležava se širom sveta 7. aprila, na godišnjicu osnivanja SZO 1948. godine. Slogan ovogodišnje kampanje je „Zdrav početak, budućnost koja obećava”, sa fokusom na zdravstvenu zaštitu žena u reproduktivnom periodu i zdravlje novorođenčadi i pružanje podrške porodicama.
Ovogodišnja kampanja apeluje na vlade, donatore i zdravstvenu zajednicu da ulažu u intervencije zasnovane na dokazima i aktivnosti u cilju poboljšanja ukupnog kvaliteta zdravstvene zaštite žena u reproduktivnom periodu i zdravlje novorođenčadi.
Očuvanje i unapređenje zdravlja žena u reproduktivnom periodu i zdravlje novorođenčadi su prepoznati kroz Agendu održivog razvoja kroz ciljeve vezane za zdravlje (cilj 3) i ciljeve vezane za rodnu ravnopravnost (cilj 5).
Srbija kao zemlja je u potpunosti ostvarila podciljeve vezane za smanjenje maternalne smrtnosti i smanjenje neonatalne i smrtnosti dece starosti do pet godina, dok je značajan napredak postignut u pogledu smanjenja učestalosti zaraznih bolesti, kao i smanjenja stope smrtnosti od nezaraznih bolesti. Primetan je napredak u pogledu univerzalnog pristupa uslugama koje se odnose na zdravstvenu zaštitu vezanu za seksualno i reproduktivno zdravlje, uključujući planiranje porodice, ali je sa druge strane došlo do blagog povećanja stope rađanja među adolescentkinjama.
Kada govorimo o cilju 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati sve žene i devojčice, podaci ukazuju da je u velikoj meri opšti pravni okvir uspostavljen, ali da je potrebno dalje unaprediti okvir u oblasti nasilja nad ženama i braka i porodice.
U Republici Srbiji zdravstvenu zaštitutu žena i novorođenčadi uređuje Pravilnik o sadržaju i obimu prava na zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i o participaciji. Prema ovom Pravilniku u zdravstvenim ustanovama omogućeni su preventivni ginekološki pregledi jednom godišnje ženama od navršene petnaeste godine života, kao i preventivni pregled u vezi sa planiranjem porodice jednom godišnje ženama uzrasta 15–49 godina. Tokom trudnoće preporučuje se četiri do pet kontrolnih pregleda kod ginekologa, uz tri do četiri ultrazvučna pregleda. Osim redovnog praćenja razvoja ploda, na pregledima doktor prati i telesnu težinu trudnice, njenu krvnu sliku i krvni pritisak. Pored ginekoloških pregleda, trudnicama se savetuju i pregledi stomatologa. Preventivni pregled babinjare obavlja se nakon porođaja i nakon šest do osam nedelja.
Poseta patronažne sestre planirana je za dan nakon izlaska iz porodilišta, kako bi se nastavila kontinuirana zaštita ove izrazito osetljive populacije. Svaka porodica ima pravo na pet poseta patronažne sestre tokom prvih mesec dana, koje se odvijaju prema proceni i dogovoru sa roditeljima. Dodatne posete se mogu ostvariti po nalogu pedijatra, ukoliko su potrebne.
Ciljevi kampanje:
- Podizanje svesti o značaju zaštite zdravlja majki i novorođenčadi i potrebnoj zaštiti njihovih prava.
- Zagovaranje za finansiranje aktivnosti usmerenih na unapređenje zdravlje i blagostanje žena i novorođenčadi.
- Podsticanje kolektivne akcije za podršku roditeljima, kao i zdravstvenim radnicima koji pružaju zdravstvenu zaštitu ovoj populacionoj grupi.
- Obezbeđivanje korisnih zdravstvenih informacija koje se odnose na trudnoću, porođaj i period nakon porođaja.
Ključne poruke:
- Kampanja treba da podstakne globalnu pažnju na zdravlje i blagostanje žena i dece. Ovo uključuje zagovaranje donošenja zakonske regulative koja štiti njihovo zdravlje i prava (plaćeno porodiljsko odsustvo, zaštita pri zapošljavanju, kao i pristup uslugama za planiranje porodice).
- Usmeravanje aktivnosti na sprečavanje delovanja klimatskih promena i njihovog uticaja na zdravlje trudnice i novorođenčad, jer je dokazana direktna povezanost dejstva visokih spoljnih temperatura na prevremeni porođaj, nastanak povišenog krvnog pritiska i pojave šećerne bolesti tokom trudnoće, kao i povećanu smrtnost novorođenčadi.
- Kreiranje programa i sprovođenje istraživanja vezanih za unapređenje zdravlja žena i dece.
- Pružanje podrške zdravstvenim radnicima koji pružaju osnovnu zdravstvenu zaštitu trudnicama i bebama, sa fokusom na jačanju uloge babica u zdravstvenim sistemima kroz obuku, akreditaciju i prateće smernice.
Zdravlje majki i beba je temelj zdravih porodica i zajednica, odnosno sigurna budućnost svih nas!
Obeležavanje Svetskog dan zdravlja je prilika da se podsetimo na značaj zdravih stilova života za očuvanje zdravlja žena u reproduktivnom periodu koji obezbeđuju ne samo dobro zdravlje budućih majki, trudnica i babinjara, već i zdrav početak i preduslove za dobro zdravlje i blagostanje novorođenčadi. Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i ove godine obeležava ovaj dan kroz različite promotivne aktivnosti kako bi se podigla svest javnosti o značaju očuvanja zdravlja žena i kako bi podstakao što veći broj žena da obavi preventivni pregled.
Saveti da sačuvate vaše zdravlje
- Održavajte poželjnu telesnu težinu.
- Vodite računa o izboru namirnica i načinu njihove pripreme.
- Ne preskačite obroke.
- Budite fizički aktivni.
- Budite fizički aktivni najmanje 30 minuta svakodnevno sedam dana u nedelji.
- Uključite se u neki sport ili ples.
- Bavite se fizičkom aktivnošću na poslu (pauzu iskoristite za lagane vežbe istezanja ili kratku šetnju).
- Ako putujete autobusom, siđite dve stanice ranije.
- Na posao idite biciklom, ako je to moguće.
- Bavite se fizičkom aktivnošću dok gledate televiziju (čučnjevi, vožnja sobnog bicikla, vežbanje na steperu).
- Što više slobodnog vremena provodite u prirodi, fizički aktivno (šetnja, rad u bašti, vožnja bicikla ili rolera).
- Recite NE duvanu.
- Budite zagovornik okruženja bez duvanskog dima. To je najbolja stvar koju možete da uradite za poboljšanje vašeg zdravlja.
- Prestankom pušenja, poboljšaćete vaše zdravlje i zdravlje vaših najbližih.
- Pušenje u trudnoći je štetno i za vas i za vašu bebu.
- Pasivni pušači takođe utiču na zdravlje vaše bebe.
- Elektronske cigarete se ne preporučuju u trudnoći.
Ako imate problema sa prestankom pušenja, potražite stručni savet.