Октобар, месец борбе против рака дојке, обележава се у многим земљама широм света како би се скренула пажња на распрострањеност ове болести, значај превенције и раног откривања рака дојке, као и палијативно збрињавање особа оболелих од ове болести.
Дан за своје здравље
Октобар, месец борбе против рака дојке, обележава се у многим земљама широм света како би се скренула пажња на распрострањеност ове болести, на подизање свести о значају превенције и раног откривања рака дојке, као и о палијативном збрињавању особа оболелих од ове болести.
Рак дојке је најчешћа малигна болест код жена. Према доступним подацима у свету сваке године од рака дојке оболи око 1 670 000 хиљада жена, а око 522 000 жена умре. У Србији се сваке године региструје око 4600 новооболелих жена од карцинома дојке, а око 1600 жена изгуби живот. Од укупног броја новооболелих жена у свету од 20 до 30% жена је млађе од 50 година, а око 33% жена су старости од 50 до 64 године.
Узроци рака дојке нису у потпуности познати. Свака осма жена има ризик да оболи од рака дојке. Ризик за рак дојке расте са годинама старости. Због касног откривања болести смртност је јако висока. Када се открије на време у преко 90% случајева лечење има добру прогнозу.
Најчешће помињани ризикофактори за настанак ове болести јесу: наследне предиспозиције, рана прва менструација, касна менопауза, нерађање деце или рађање деце у каснијој животној доби, недојење деце, хормонска терапија, неправилна исхрана, недовољна физичка активност, гојазност, конзумирање алкохола, дувана итд.
Као рани симптоми и знаци могу се јавити: чворићи или задебљање, оток, топлина, промена боје коже, промена величине и облика дојке, удубљење и набораност коже, свраб, црвенило, увлачење брадавица, појава секрета,бол у једној тачки који не пролази и тд.
Ове године обележавањем октобра месеца као међународног месеца борбе против рака дојке, под слоганом: „Дан за своје здравље” промовишу се: превентивне активности које имају за циљ, рано откривање рака дојке.
Примарна превенција:
- смањење ризикофактора (пушење, алкохол, гојазност, неправилна исхрана, недовољна физичка активност, хормонска терапија),
- Рађање деце пре 30 године, дојење деце;
Секундарна превенција (рано откривање рака дојке):
- 20 – 29 година:
- Самопреглед
- Позитивна породична анамнеза, консултација са изабраним лекаром
- 30 – 39 година:
- Превентивни клинички прегледи
- УЗ дојке по препоруци лекара
- Самопреглед
- 40 – 49 година:
- Базична мамографија
- Превентивни клинички преглед
- УЗ по препоруци лекара
- Самопреглед
- Смањење ризикофактора
- 50 – 69 година:
- Обавезна мамографија сваке две године (скрининг)
- Превентивни клинички преглед
- Уз по препоруци лекара
- Смањење ризикофактора
- Самопреглед
Текст преузет са www.skriningsrbija.rs
ЛИНКОВИ:
Национални дан борбе против рака дојке у Србији, 20. март 2015
http://www.zzjzsombor.org/2015/03/20/20-март-2015-национални-дан-борбе-против-ра/
Самопреглед дојки
http://izjzv.org.rs/uploads/images/extra/2029_SAMOPREGLED_DOJKI.pdf